Működési engedély-köteles

ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK

TEVÉKENYSÉG MEGKEZDÉSE

A kereskedőnek a kizárólag üzletben forgalmazható termék forgalmazására szolgáló üzlet üzemeltetésére működési engedélyt kell kérni. A tevékenységet kizárólag jogerős működési engedély birtokában lehet megkezdeni.

A jegyző - a kereskedő kérelmére - a szakhatóságokkal közös helyszíni szemle megtartásáról intézkedik. Amennyiben a kereskedő a helyszíni szemle megtartását nem kérte, úgy a jegyző állásfoglalás céljából - hivatalból - keresi meg az érintett szakhatóságokat.

A jegyző a működési engedély megadásával egyidejűleg az üzletet az Országos Kereskedelmi Nyilvántartásba bejegyzi, amely nyilvános.

Kattintson ide: https://oknyir.kh.gov.hu/

KIZÁRÓLAG ÜZLETBEN FOGALMAZHATÓ TERMÉKEK

Néhány, az emberi életre, testi épségre veszélyes vagy a tárolása, forgalmazása során különös körültekintést igénylő – rendszerint külön jogszabály hatálya alá tartozó – termék esetén nem elegendő bejelentést tenni, azok forgalmazásához működési engedélyt kell kérni. A működési engedély köteles termékek kizárólag üzletben forgalmazhatók, végleges működési engedély birtokában.

Működési engedély köteles (kizárólag üzletben forgalmazható) termékek:

  1. (hatályon kívül helyezve)
  2. kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és keverékek, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag
  3. az egyes festékek, lakkok és járművek javító fényezésére szolgáló termékek szerves oldószer tartalmának szabályozásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó termékek
  4. állatgyógyászati készítmények és hatóanyagaik
  5. fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, gázspray, pirotechnikai termék, a polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló kormányrendelet szerinti 1., 2. és 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékek, az ott meghatározott kivételekkel
  6. növényvédő szerek és hatóanyagaik
  7. nem veszélyes hulladék
  8. az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag

Kérjük, hogy kétség esetén az üzlet megnyitása előtt tájékozódjon az Ön által forgalmazni kívánt termékek besorolásáról!

A kereskedelmi tevékenység jellege:

  • Kereskedelmi ügynöki tevékenység: olyan tevékenység, amelynek keretében a kereskedő más javára termékek, szolgáltatások eladására vagy vételére tárgyalásokat folytat, és azokra megbízás alapján szerződést köt.
  • Kiskereskedelmi tevékenység: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek forgalmazása, vagyoni értékű jog értékesítése és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása a végső felhasználó részére, ideértve a vendéglátást is.
  • Nagykereskedelmi tevékenység: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében termékek átalakítás (feldolgozás) nélküli továbbforgalmazása és az ezzel közvetlenül összefüggő raktározási, szállítási és egyéb kapcsolódó szolgáltatások nyújtása kereskedő, feldolgozó részére, ideértve a nagybani piaci tevékenységet, valamint a felvásárló tevékenységet is.
  • Vendéglátás: kész- vagy helyben készített ételek, italok jellemzően helyben fogyasztás céljából történő forgalmazása, ideértve az azzal összefüggő szórakoztató és egyéb szolgáltató tevékenységet is.

Jövedéki termékek

A kereskedelmi tevékenység bejelentése nyomtatvány jövedéki termékekre vonatkozó kérdésében az energiatermék fogalma alatt az alábbiakat értjük:

A jövedéki adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény 3.§ (2) bekezdés 11. pontja alapján energiatermék:

  1. a) a 2701 11 00-2702 20 00, - az etil-alkoholt tartalmazó 2710 12 11-2710 12 90 KN-kód szerinti termék és a 2713 11 00-2713 90 90KN-kód szerinti petrolkoksz, a tőzeg vagy egyéb szilárd szénhidrogén kivételével - a 2704 00 10-2716 00 00, a 2901 10 00-2902 90 00, a 3403 11 00-3403 99 00, a 3811 11 10-3811 90 00, a 3814 00 90, a 3817 00 50, és a 3817 00 80 KN-kód szerinti termék,
  2. b) a 1507 10 10-1518 00 99, az etil-alkoholt tartalmazó 2710 12 11-2710 12 90 KN-kód szerinti termék, a 3824 84 00-3824 88 00, 3824 91 00, 3824 99 86-3824 99 96, a 3826 00 10, a 3826 00 90, és a - szintetikus eredetű termék kivételével - 2905 11 00 KN-kód szerinti, üzemanyagként vagy tüzelő-, fűtőanyagként kínált, értékesített vagy felhasznált termék,
  3. c) a 2207 20 00 KN-kód szerinti, részlegesen vagy teljesen denaturált, üzemanyagként vagy tüzelő-, fűtőanyagként kínált, értékesített vagy felhasznált termék,
  4. d) bármely olyan, az a)-c) pontban foglaltaktól eltérő
  5. da) termék, amelyet üzemanyagként vagy üzemanyagok adalékaként, hígítóanyagaként,
  6. db) szénhidrogén, amelyet tüzelő-, fűtőanyagként történő felhasználásra állítanak elő vagy ilyenként kínálnak, értékesítenek vagy használnak fel.

VÁLTOZÁS BEJELENTÉSE

A kereskedő az adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, illetve a nyitvatartási idő változását az azt megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek.

MEGSZŰNÉS BEJELENTÉSE

Az üzlet megszűnését a megszűnést követő 8 napon belül - a működési engedély kiadásáról szóló igazolás egyidejű leadásával - be kell jelenteni a jegyzőnek.

ZAJKIBOCSÁTÁSI HATÁRÉRTÉK

A környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X.29.) Korm. Rendelet 10. § (1) bekezdése alapján a környezeti zajt előidéző üzemi vagy szabadidős zajforrásra vonatkozóan a tevékenység megkezdése előtt a környezeti zaj- és rezgésforrás üzemeltetője köteles a környezetvédelmi hatóságtól környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni, és a határérték betartásának feltételeit megteremteni. Amennyiben a tevékenysége a hivatkozott jogszabály alá tartozik, akkor az itt említett kérelem benyújtására köteles.

kérelem_zajkibocsájtási.docx

CSATOLANDÓ DOKUMENTUMOK

  • nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében az üzlet használatának jogcímére (bérlet, tulajdonosi hozzájárulás, stb.) vonatkozó igazoló okirat (a tulajdoni lap kivételével)
  • haszonélvezet esetében, amennyiben nem a haszonélvező a kérelmező, a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot
  • tulajdonközösség esetén, amennyiben nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okirat,
  • zajkibocsátási határérték megállapítását igazoló határozat

BENYÚJTÁS MÓDJA

Tájékoztatom, hogy a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (továbbiakban: Dáp. tv.) 2.§ (2) bekezdés b) pontja alapján a helyi önkormányzat és a polgármesteri hivatal elektronikus ügyintézést biztosító szerv, amely köteles az ügyek elektronikus intézését a Dáp. tv-ben meghatározottak szerint biztosítani. A Dáp. tv. 19. § (1) bekezdés a) pontjának aa) alpontja és b) pontja alapján elektronikus ügyintézésre köteles az ügyfélként eljáró gazdálkodó szervezet, valamint az ügyfél jogi képviselője.

Az ügyben eljáró természetes személyek választásuk szerint használhatják a papír alapú vagy elektronikus ügyintézési módot. Tájékoztatjuk azonban Önöket, hogy amennyiben a bejelentésüket elektronikus úton teszik meg, hatóságunk abban az esetben elektronikus úton fogja a kapcsolatot tartani a bejelentővel. A természetes személyek és az egyéni vállalkozók elektronikus úton, KÜNY-tárhelyükön (ún. ügyfélkapu) keresztül tudják a bejelentésüket hitelt érdemlően megtenni. Gazdálkodó szervezetek cégkapu használatára kötelezettek.

Ügyindítás

A tevékenység bejelentésének megtétele cégek, egyéni vállalkozók számára elektronikus formában az önkormányzati hivatali portál szolgáltatás igénybevételével történik a https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap portálon keresztül. Kizárólag DÁP regisztrációval nem rendelkező magánszemélyek részére van lehetőség papír alapú bejelentés megtételére.

Benyújtandó űrlapok

Önkormányzat neve: Veresegyház Város Önkormányzata

Ágazat: Ipar-kereskedelem

Ügytípus: üzleti tevékenység

Ügytípus

Kötelezően használandó űrlap

Bejelentés vagy kérelem tárgya (űrlap 3. vagy 1. oldala)

Új működési engedély iránti kérelem (kizárólag üzletben forgalmazható termékekhez)

Működési engedély kérelem üzletköteles termékek forgalmazásához

új engedély

Működési engedély adatmódosítása

Működési engedély kérelem üzletköteles termékek forgalmazásához

változás bejelentése

Üzletköteles terméket forgalmazó üzlet megszűnése

Működési engedély visszavonási kérelem

nincs, nem kell megjelölni

 

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az elektronikus ügyintézés során kizárólag hitelesített dokumentumok fogadhatók el. Tájékoztató a dokumentumok hitelesítéséről jogi személyek esetén pl.: https://e-szigno.hu/

Felhívjuk figyelmét, hogy gazdálkodó szervezet ügyfél a Dáptv. 26. § – a alapján köteles bejelenteni az ügyintézési rendelkezésének nyilvántartásába (a továbbiakban: rendelkezési nyilvántartás) az elektronikus kapcsolattartásra szolgáló elérhetőségét.

A rendelkezési nyilvántartás szolgál az ügyfelek ügyintézési rendelkezéseinek, illetve meghatalmazásainak rögzítésére. A rendelkezési nyilvántartás jelenleg a https://rendelkezes.gov.hu címen érhető el.

 

HELYI IPARŰZÉSI ADÓ

Helyi iparűzési adóban adóköteles az önkormányzat illetékességi területén végzett vállalkozási tevékenység.

A vállalkozó iparűzési tevékenységet végez az önkormányzat illetékességi területén, ha ott székhellyel, telephellyel rendelkezik, függetlenül attól, hogy tevékenységét részben vagy egészben székhelyén (telephelyén) kívül folytatja.

Az adófizetési kötelezettségének teljesítésével kapcsolatban részletesen tájékozódhat az Ügyintézés --> Adóügyek --> Adónemek menün belül az Helyi iparűzési adó menüpont alatt

VONATKOZÓ JOGSZABÁLYOK

  • 2005. évi CLXIV. törvény a kereskedelemről
  • 210/2009. (IX.29) Kormányrendelet a kereskedelmi tevékenységek végzéséről 
  • 2009. évi LXXVI. törvény a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól
  • 531/2017. (XII.29.) Kormányrendelet az egyes közérdeken alapuló kényszerítő indokok alapján eljáró szakhatóságok kijelöléséről,
  • 2016. törvény CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról
  • 2016. évi LXVIII. törvény a jövedéki adóról
  • 31/2020. (XI.30.) számú önkormányzati rendelet az iparűzési adóról
  • 2023. évi CIII. törvény a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól
  • A környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X.29.) Korm. rendelet
  • 23/2011. (III. 8.) Kormányrendelet a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről 

ÜGYINTÉZÉS

Ügyintézést végző szervezeti egység
Veresegyházi Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztály
2112 Veresegyház, Fő út 35.

Ügyintéző neve:
Mészárosné Gál Adrienn
hatósági referens
Telefon: +36 (28) 588-624
E-mail: gal.adrienn@veresegyhaz.hu