Zaj- és rezgésvédelmi ügyek, valamint a zajpanaszok elbírálásának ügymenete

Általános információk

Az eljárás azokra a tevékenységekre, létesítményekre terjed ki, amelyek környezeti zajt, illetve rezgést okoznak vagy okozhatnak. (Nem terjed ki az eljárás a közterületi rendezvényre, a munkahelyi zaj és- rezgés által okozott foglalkoztatási veszélyre, a magánszemélyek háztartási igényeit kielégítő tevékenységre, a közlekedési járműveken belüli zajra és rezgésre, az egészségügyi mentési tevékenység, a tűzoltási feladatok, a műszaki mentés és bűnüldözési tevékenység által keltett zajra és rezgésre, valamint a vallási tevékenység végzésére.)

 

Hatáskör és illetékesség

A 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján zaj- és rezgésvédelmi ügyekben az elsőfokú hatósági jogkört a kistérség székhelye szerinti települési önkormányzat jegyzője gyakorolja az alábbi esetekben:

1. számú melléklet szerinti tevékenységeknél, melyek a következők:

41 épületek építése

42 egyéb építmények építése

43 speciális szaképítés

45 gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása

46 nagykereskedelem

47 kiskereskedelem (kivéve gépjármű, motorkerékpár)

55 szálláshely szolgáltatás

56 vendéglátás

73 reklám, piackutatás

81 építmény-üzemeltetés, zöldterület-kezelés

90 alkotó-, művészeti szórakoztató tevékenység

93 sport, szórakoztató, szabadidős tevékenység; továbbá

  1. a védendő épületek védendő helyiségeinek belső terére előírt zajvédelmi követelmények teljesítésére vonatkozó ügyekben; valamint
  2. a védendő épületek védendő helyiségeinek belső terére előírt rezgéskövetelmények teljesítésére vonatkozó ügyekben
  3. ca) valamennyi, az adott épületen belüli, illetve
  4. cb) az adott épületen kívüli rezgésforrás okozta rezgésterhelés esetén az 1. számú melléklet szerinti tevékenységeknél.

Az eljáró hatóság illetékességi területe: Veresegyház

 

Az eljárás megindítása

Kérelemre vagy hivatalból történik.

A környezeti zajt előidéző üzemi vagy szabadidős zajforrásra vonatkozóan a tevékenység megkezdése előtt a környezeti zaj- és rezgésforrás üzemeltetője köteles a jegyzőtől a környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni, és a határérték betartásának feltételeit megteremteni, kivéve, ha a tervezett környezeti zajforrás hatásterületén nincs védendő terület, épület vagy helyiség, vagy a tervezett környezeti zajforrás hatásterületének határvonala a számítások, illetve mérések alapján a környezeti zajforrást magába foglaló telekingatlan határvonalán belülre esik, és a telekingatlant a zajforrás üzemeltetőjén kívül más személy nem használja.

Az üzemi vagy szabadidős zajforrás üzemeltetője a Kérelmet üzemi, vagy szabadidős létesítmény zajkibocsátási határértékének megállapítására vonatkozóan a 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet 2. számú mellékletének kitöltésével nyújthatja be. A Kérelem kitöltéséhez segítséget nyújt a 9006/1999. (SK 5.) KSH közlemény az Építményjegyzékről, mely a KSH honlapjáról tölthető le.

 

A kérelem benyújtásának módja (helye, ideje):

A kérelem benyújtása cégek, egyéni vállalkozók számára elektronikus formában az e-Papír szolgáltatás igénybevételével történik az epapir.gov.hu portálon keresztül.

A zajkibocsátási határérték megállapítása iránti közigazgatási hatósági eljárás illetékmentes.

 

Az eljárás menete

  • A kérelem beérkezését követően a kérelem tartami elemeinek áttekintése és hiánytalanságának ellenőrzése, szükség esetén a hiánypótlásáról történő intézkedés.
  • A kérelemmel érintett üzemi vagy szabadidős zajforrás hatásterületének meghatározása és a megállapított hatásterületen belül található ingatlanok tulajdoni lapjának kikérése.
  • Az ügyfelek értesítése az eljárás megindításáról.
  • A helyszín megtekintése és az érintett területre vonatkozó HÉSZ-kivonat, valamint a döntéshez szükséges iratok, dokumentumok beszerzése.
  • A zajkibocsátási határértéket megállapító határozat kiadása.
  • Döntés megküldése az érintettek részére.

Amennyiben az üzemi vagy szabadidős zajforrás üzemeltetőjével szemben panasz érkezik, és az üzemeltető rendelkezik jogerős zajkibocsátási határértéket megállapító határozattal, az elsőfokú környezetvédelmi hatóság hatósági ellenőrzés keretében, zajszakértő bevonásával zajszint-méréssel ellenőrzi a jogerős határozatba foglalt zajkibocsátási határérték teljesülését.

Ha az ellenőrzés során – a zajszint-mérés alapján - megállapítható, hogy az üzemeltető a jogerős hatósági határozatba foglalt zajkibocsátási határértéket túllépi, akkor a hatóság a zajforrás üzemeltetőjét intézkedési terv benyújtására kötelezi, és ezzel egyidejűleg zajbírsággal sújtja/sújthatja.

Amennyiben a panasszal érintett üzemi vagy szabadidős létesítmény nem rendelkezik jogerős hatósági határozatban megállapított zajkibocsátási határértékkel, a hatóság hivatalból eljárást indít és ezzel egyidejűleg határozatban – megfelelő határidő kitűzésével - felszólítja az üzemeltetőt a 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet 2. számú mellékletének megfelelő kérelem benyújtására. Ezt követően az eljárás menete megegyezik a fentiekben leírtakkal.

Az ügyintézési határidő: 60 munkanap

 

Vonatkozó jogszabályok:

284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet a környezeti zaj-és rezgés elleni védelem egyes szabályairól

27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelet a környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról

93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet a zajkibocsátási határértékek megállapításának, valamint a zaj- és rezgéskibocsátás ellenőrzésének módjáról

Ügyintézés

Ügyintézést végző szervezeti egység
Veresegyházi Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztály
2112 Veresegyház, Fő út 35.

Ügyintéző neve:
Hermann Violetta
környezetvédelmi referens
Telefon: +36 (28) 588-631
E-mail: hermann.violetta@veresegyhaz.hu