Rendkívüli települési támogatás

Általános információk

Az önkormányzat a létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek és gyermeket nevelő családok részére rendkívüli települési támogatást nyújt.

Rendkívüli élethelyzet lehet: betegség, haláleset, elemi kár, válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása, a gyermek beiskolázása, a gyermek fogadásának előkészítése, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás biztosítása, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítése, közüzemi szolgáltatások elvonásának veszélye, alapvető megélhetési gond.

Rendkívüli települési támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadások, illetve a családban nevelkedő gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak vagy életet, testi épséget veszélyeztető helyzetbe kerültek. A rendkívüli, létfenntartást veszélyeztető élethelyzetet hitelt érdemlő módon igazolni szükséges.

Az ellátás megállapításánál figyelembe vehető egy főre számított havi családi jövedelemhatár a szociális vetítési alap összegének 300 %-ánál, egyedül élő és gyermekét egyedül nevelő szülő esetén annak 400 %-ánál magasabb nem lehet. A hatáskör gyakorlója jelen bekezdésben meghatározott jövedelemhatároknál kedvezőbb feltételeket is meghatározhat, azonban ebben az esetben sem lehet több a háztartás tagjainak egy főre számított nettó jövedelme a szociális vetítési alap 600 %-ánál.

A rendkívüli települési támogatást pénzbeli vagy természetbeni juttatásként lehet megállapítani. A rendkívüli települési támogatás úgy is megállapítható a jogosult számára, hogy azt a családsegítő kapja kézhez, aki a rendeltetésszerű felhasználásról köteles gondoskodni.

A rendkívüli települési támogatás természetbeni juttatásként történő megállapítás esetében a szolgáltatást nyújtó részére utalandó a támogatás.

A rendkívüli települési támogatás felhasználásáról elszámolás kérhető a hatáskört gyakorló döntése alapján. Ez különösen akkor javasolt, ha azt meghatározott célra állapítja meg a döntéshozó, vagy abban az esetben, ha a rendeltetésszerű felhasználás biztosítása érdekében a családgondozó veszi fel a pénzbeli támogatást.

A kérelemről a szociális ügyekkel foglalkozó bizottság, sürgős intézkedést igénylő esetekben a polgármester vagy a jegyző dönt.

Az ügyintéző a szociális ellátás megállapítására irányuló eljárás során, szükség szerint környezettanulmányt végez, mely során a kérelmező köteles együttműködni. Az ellátások biztosítására az egy háztartásban élők szociális helyzetének, jövedelmi és - egyes támogatások esetében - vagyoni viszonyainak, életkörülményeinek, rászorultságának egységben történő vizsgálata alapján kerül sor.

Az eljárás költség- és illetékmentes.

Letölthető nyomtatvány

2025_01_01-t__l_Rendkivuli_telepulesi_tamogatas_kerelem.pdf

A nyomtatvány az alábbi linken is elérhető és beküldhető https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap 

Jogorvoslatról lehetőség

A döntés ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül Veresegyház Város Önkormányzat Képviselő-testületéhez címzett, de az Igazgatási Osztályon benyújtandó, illetékmentes fellebbezéssel lehet élni. A fellebbezést indokolni kell.

Vonatkozó jogszabályok

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény

Veresegyház Város Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 10/2006. (VI. 28.) sz. önkormányzati rendelete

Ügyintézés

Ügyintézést végző szervezeti egység:
Veresegyházi Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztály
2112 Veresegyház, Fő út 35.

Ügyintéző neve
Rados Emma
népjóléti referens
rados.emma@veresegyhaz.hu
Telefon: 06-28-588-611