Általános információk
A szociális ellátásokról szóló Veresegyház Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2006. (VI. 28.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Rendelet) célja, hogy Veresegyház Város közigazgatási területén a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében - Veresegyház Város Önkormányzata teherbíró képességének figyelembevételével - meghatározza az önkormányzat által biztosított szociális ellátások formáit, és a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit. A szociális ellátás biztosítása során érvényesíteni kell az egyének önmagukért és családjukért viselt felelősségét. A települési önkormányzat a szociális gondoskodás feltételeinek biztosításával összefüggő feladatainak ellátása során együttműködik az egyházi és civil szervezetekkel.
Az önkormányzat a létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek és gyermeket nevelő családok részére rendkívüli települési támogatást nyújthat.
Rendkívüli élethelyzet lehet: betegség, haláleset, elemi kár, válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása, a gyermek beiskolázása, a gyermek fogadásának előkészítése, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás biztosítása, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítése, közüzemi szolgáltatások elvonásának veszélye, alapvető megélhetési gond.
Rendkívüli települési támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadások, illetve a családban nevelkedő gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak vagy életet, testi épséget veszélyeztető helyzetbe kerültek. A rendkívüli, létfenntartást veszélyeztető élethelyzetet hitelt érdemlő módon igazolni szükséges.
Az ellátás megállapításánál figyelembe vehető egy főre számított havi családi jövedelemhatár a szociális vetítési alap összegének 300 %-ánál (85.500.-Ft), egyedül élő és gyermekét egyedül nevelő szülő esetén annak 400 %-ánál (114.000.-Ft) magasabb nem lehet. A hatáskör gyakorlója jelen bekezdésben meghatározott jövedelemhatároknál kedvezőbb feltételeket is meghatározhat, azonban ebben az esetben sem lehet több a háztartás tagjainak egy főre számított nettó jövedelme a szociális vetítési alap 600 %-ánál (171.000.-Ft).
A rendkívüli települési támogatást pénzbeli vagy természetbeni juttatásként lehet megállapítani. A rendkívüli települési támogatás úgy is megállapítható a jogosult számára, hogy azt a családsegítő kapja kézhez, aki a rendeltetésszerű felhasználásról köteles gondoskodni.
A rendkívüli települési támogatás felhasználásáról elszámolás kérhető a hatáskört gyakorló döntése alapján. Ez különösen akkor javasolt, ha azt meghatározott célra állapítja meg a döntéshozó, vagy abban az esetben, ha a rendeltetésszerű felhasználás biztosítása érdekében a családgondozó veszi fel a pénzbeli támogatást.
Az ügyintéző a szociális ellátás megállapítására irányuló eljárás során, szükség szerint környezettanulmányt végez.
A nyári táborozáson és az osztálykiránduláson való részvétel támogatására az az általános és középfokú intézmény nappali tagozatán tanuló gyermek jogosult, aki
a) rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül,
b) családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem megfelel a Rendeletben foglaltaknak.
A nyári táborozási támogatás kérelem minden év április 1-től május 15-ig, az osztálykirándulás támogatási kérelem minden év április 1-től május 15-ig és szeptember 1-től szeptember 15-ig nyújtható be formanyomtatványon, a Veresegyházi Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztályán.
A kérelemről a szociális ügyekkel foglalkozó bizottság, sürgős intézkedést igénylő esetekben a polgármester vagy a jegyző dönt.
Az eljárás költség- és illetékmentes.
Letölthető nyomtatványok
Jogorvoslatról lehetőség
A döntés ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül Veresegyház Város Önkormányzat Képviselő-testületéhez címzett, de az Igazgatási Osztályon benyújtandó, illetékmentes fellebbezéssel lehet élni. A fellebbezést indokolni kell.
Vonatkozó jogszabályok
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény
Veresegyház Város Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 10/2006. (VI. 28.) sz. önkormányzati rendelete
Ügyintézés
Ügyintézést végző szervezeti egység:
Veresegyházi Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztály
2112 Veresegyház, Fő út 35.
Ügyintéző neve
Rados Emma
népjóléti referens
rados.emma@veresegyhaz.hu
Telefon: 06-28-588-611
Holósi Ildikó
hatósági referens
holosi.ildiko@veresegyhaz.hu
Telefon: 06-28-588-611