ÜGYLEÍRÁS
A zenés, táncos rendezvény a rendszeresen vagy meghatározott alkalomból, illetve időpontban tartott, nyilvános, nem zártkörű, válogatott lemezbemutatás vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatást főszolgáltatásként nyújtó rendezvény, amelyen a részvételhez nem kell megváltott ülőhellyel rendelkezni.
A zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló 23/2011. (III. 8.) Korm. rendelet (tovbbiakban: R.) alkalmazásában:
- építmény üzemeltetője: az építmény tulajdonosa, kivéve, ha az építményt jogszabály vagy szerződés alapján más természetes vagy jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdálkodó szervezet működteti;
- zenés, táncos rendezvény: rendszeresen vagy meghatározott alkalomból, illetve időpontban tartott, nyilvános, nem zártkörű, válogatott lemezbemutatás vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatást főszolgáltatásként nyújtó rendezvény, amelyen a részvételhez nem kell megváltott ülőhellyel rendelkezni;
- rendszeres rendezvény: adott helyszínen hetente több alkalommal, heti vagy havi gyakorisággal megtartott rendezvény;
- alkalmi rendezvény: adott helyszínen egy alkalommal legfeljebb tíz egymást követő napon megtartott rendezvény
A R. alapján zenés, táncos rendezvény csak rendezvénytartási engedély (a továbbiakban: engedély) birtokában tartható.
A kérelmet a zenés, táncos rendezvény helye szerint illetékes jegyzőhöz kell benyújtani.
Az engedélyt azokra az alkalmi vagy rendszeres zenés, táncos rendezvényekre szükséges megkérni, amelyeket:
- olyan építményben, építményen, tömegtartózkodásra szolgáló helységben tartanak, melyben bármikor egyidejűleg 300 főnél több személy tartózkodása várható,
- a szabadban tartanak és a résztvevők száma az 1000 főt meghaladja (szabadtéri rendezvény)
A rendeletet nem kell alkalmazni:
- a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó rendezvényekre;
- a választási eljárásról szóló törvény hatálya alá tartozó gyűlésekre;
- a vallási közösségek vallásos szertartásaira és rendezvényeire;
- a családi eseményekkel kapcsolatos rendezvényekre és
- a közoktatási intézményekben az intézmény által szervezett rendezvényekre.
A tevékenységet kizárólag véglegessé vált engedély birtokában lehet megkezdeni.
KÉRELEM BENYÚJTÁSA
Az engedély iránti kérelmet a zenés, táncos rendezvénynek helyt adó építmény üzemeltetője, szabadtéri rendezvény esetében a rendezvény szervezője nyújtja be.
Az engedély nem mentesíti az engedély jogosultját a tevékenység végzéséhez, illetve a meghatározott termékek forgalmazásához szükséges további, külön jogszabályban meghatározott feltételek teljesítése alól.
A jegyző állásfoglalás céljából hivatalból keresi meg az érintett szakhatóságokat, valamint a szakhatóságokkal közös helyszíni szemle megtartásáról gondoskodik.
A jegyző az engedély megadásával egyidejűleg a zenés, táncos rendezvényt nyilvántartásba veszi.
VÁLTOZÁS BEJELENTÉSE
Az engedély jogosultja a kérelem adataiban bekövetkezett változásokat haladéktalanul köteles bejelenteni a jegyzőnek.
Amennyiben a módosítás olyan jellegű, hogy az valamely szakhatóság jogkörét érinti, arról a jegyző az érintett szakhatóságot értesíti. Amennyiben a szakhatóság nyilatkozata alapján szükséges, a jegyző új engedélyezési eljárást folytat le.
MEGSZŰNÉS BEJELENTÉSE
A tevékenység megszüntetését az engedély jogosultjának a nyilvántartásba vételről szóló igazolás leadásával egyidejűleg haladéktalanul be kell jelenteni a jegyzőnek. A bejelentés alapján a jegyző az engedélyt visszavonja, és a zenés, táncos rendezvényt törli a nyilvántartásból.
BENYÚJTÁS MÓDJA
A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (továbbiakban: Dáp. tv.) 2.§ (2) bekezdés b) pontja alapján a helyi önkormányzat és a polgármesteri hivatal elektronikus ügyintézést biztosító szerv, amely köteles az ügyek elektronikus intézését a Dáp. tv-ben meghatározottak szerint biztosítani. A Dáp. tv. 19. § (1) bekezdés a) pontjának aa) alpontja és b) pontja alapján elektronikus ügyintézésre köteles az ügyfélként eljáró gazdálkodó szervezet, valamint az ügyfél jogi képviselője.
Az ügyben eljáró természetes személyek választásuk szerint használhatják a papír alapú vagy elektronikus ügyintézési módot. Tájékoztatjuk azonban Önöket, hogy amennyiben a bejelentésüket elektronikus úton teszik meg, hatóságunk abban az esetben elektronikus úton fogja a kapcsolatot tartani a bejelentővel. A természetes személyek és az egyéni vállalkozók elektronikus úton, KÜNY-tárhelyükön (ún. ügyfélkapu) keresztül tudják a bejelentésüket hitelt érdemlően megtenni. Gazdálkodó szervezetek cégkapu használatára kötelezettek.
Ügyindítás
A tevékenység bejelentésének megtétele cégek, egyéni vállalkozók számára elektronikus formában az önkormányzati hivatali portál szolgáltatás igénybevételével történik a https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap portálon keresztül. Kizárólag DÁP regisztrációval nem rendelkező magánszemélyek részére van lehetőség papír alapú bejelentés megtételére.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az elektronikus ügyintézés során kizárólag hitelesített dokumentumok fogadhatók el. Tájékoztató a dokumentumok hitelesítéséről jogi személyek esetén pl.: https://e-szigno.hu/
Felhívjuk figyelmét, hogy gazdálkodó szervezet ügyfél a Dáptv. 26. § – a alapján köteles bejelenteni az ügyintézési rendelkezésének nyilvántartásába (a továbbiakban: rendelkezési nyilvántartás) az elektronikus kapcsolattartásra szolgáló elérhetőségét.
A rendelkezési nyilvántartás szolgál az ügyfelek ügyintézési rendelkezéseinek, illetve meghatalmazásainak rögzítésére. A rendelkezési nyilvántartás jelenleg a https://rendelkezes.gov.hu címen érhető el.
KERESKEDELMI TEVÉKENYSÉG VÉGZÉSE
Az alkalmi rendezvényen történő árusítás a termékre vonatkozó jogszabály által előírt feltételek teljesítése mellett történhet, továbbá a kereskedő jól látható módon köteles feltüntetni nevét, székhelyét az értékesítés helyszínén. További információk ide kattintva: kereskedelmi tevékenység végzése (frissítés folyamatban)
ÉLELMISZER FORGALMAZÁSÁNAK SZABÁLYAI
A rendezvényeken történő élelmiszer forgalmazását, valamint a rendezvényszervezőre vonatkozó kötelezettséget az élelmiszerek és az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 20/2021 (V.17) AM rendelet szabályozza.
Illetékes hatóság: Pest Vármegyei Kormányhivatal Gödöllői Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály
Elérhetősége: https://kormanyhivatalok.hu/kormanyhivatalok/pest/megye/ugyfelszolgalat/godollo-2100-2
Csatolandó mellékletek
- biztonsági terv-tűzvédelmi szabályzat (amennyiben külön jogszabály alapján szükséges)
- nem a kérelmező tulajdonában lévő építmény, terület esetében a használat jogcímére vonatkozó igazoló okirat (bérleti szerződés, stb.)
- haszonélvező hozzájárulása
- közös tulajdonban álló építmény, terület esetében a tulajdonostársak hozzájárulása
- közterületen tartandó rendezvény esetén közterület-hozzájárulási engedély beszerzése szükséges
ALKALMAZOTT JOGSZABÁLYOK
- 23/2011. (III.8.) Kormányrendelet a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről
- 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról (OTSZ)
- 20/2021 (V.17) AM rendelet az élelmiszerek és az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak előállításáról és forgalomba hozataláról
- 2023. évi CIII. törvény a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól
ÜGYINTÉZÉS
Ügyintézést végző szervezeti egység
Veresegyházi Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztály
2112 Veresegyház, Fő út 35.
Ügyintéző neve:
Mészárosné Gál Adrienn
hatósági referens
Telefon: +36 (28) 588-624
E-mail: gal.adrienn@veresegyhaz.hu